petek, januar 19, 2007

Odsevi

14.1.2007
Kmalu po kosilu mi je zazvonil telefon. Klical je fotografski kolega Stanko, ki se je ravnokar odpravljal fotografirat v bližino mojega doma. Takoj ob pogledu skozi okno je tudi mene zamikalo in že čez 3 minute sem se tudi sam z nahrbtnikom na rami odpravil na zmenjeno lokacijo. Zmenjena sva bila ob akumulacijskem jezeru hidro elektrarne Dravograd. V času, ki sem ga porabil za vožnjo, je Stanko že pripravil opremo in sva se lahko takoj odpravila na delo. Kot ponavadi, sva prečkala ozko brv, ki jo uporabljajo ribiči za prehod na manjši otoček, kjer sva se skozi gosto grmičevje odpravila na drugo stran, kjer se odpre pogled na levi breg reke Drave. Stanko je s teleobjektivom Canon 70-200 f/4 L upal na kakšen prelet rac, še bolje labodov, ki so na tem območju precej pogosti, a s perjadjo ni imel sreče. Sam sem se odločil za fotografiranje pokrajine. Ta dan so bili še posebej intenzivni odsevi v vodi. Najprej sem naredil nekaj posnetkov s svojo Sigmo 28-70 f/2,8 EX, ki pa za pokrajino ni najboljša, saj z 28mm ter 1,6x izreza ni ravno najbolj širokokotni objektiv. Iz Stankove torbe pa je me je mamljivo gledala Sigma 15-30 f3,5-4,5 EX DG katero mi je z veseljem posodil. S tem objektivom sem naredil kar nekaj posnetkov, nad katerimi sem navdušen. Predvsem mi je vedno bolj všeč široki kot.

Med tem ko sem se sam navduševal nad njegovim objektivom, je Stanko fotografiral ribiče onstran Drave.
Sam pa sem še vedno občudoval odseve v vodi… (fotografija obrnjena za 180 stopinj)
Ko je zmanjkalo idej na prvi lokaciji, sva se sprehodila nazaj skozi goščavo in ozko majavo brv, ter nadaljevala pot po umazani cesti, kjer sva vsa blatna našla nov zanimiv prostor.

Tokrat sem se odločil narediti nekaj HDR in IR fotografij. Za IR je bilo še ravno dovolj sončne svetlobe.
Sam sem z IR hitro končal, saj sem IR filter z objektivom ponudil še Stanku, ki ga je z veseljem privil na svojega EOS-a 20D. Med tem sem se pa sam znova posvetil odsevom v temni vodi.
Tudi tukaj sva kmalu izčrpala vse možne tehnike in kote fotografiranja, zato sem predlagal, da se odpraviva še malo naprej, do konjušnice, kjer bova gotovo našla zanimive motive. In res. V ogradi pred konjušnico, ki jo trenutno obnavljajo in ni v najlepšem stanju sva našla dva čudovita konja, ki sta razposajeno galopirala naokoli. Kobila rjave barve me je prijazno pozdravila in mi pozirala za nekaj bližnjih posnetkov.
Kmalu se je od neznano kje pojavil še beli skuštrani poni.
Naredil sem še nekaj posnetkov od daleč, potem pa je obema zmanjkalo prostora na kartici. Stanku je ob navdušenju nad konji prostora zmanjkalo že kakšnih 10 min pred mano.

petek, januar 12, 2007

Maribor skozi IR filter

V sredo zvečer me je prek MSN kontaktiral Gregor s predlogom skupnega fotografiranja po Mariboru. Ker sem ravno naslednji nameraval v Maribor, saj sem imel na faksu vaje, sem se odločil, da so po obveznostih v šoli tudi sam pridružim skupinici fotografov. Takoj po končanih vajah sem se do zob oborožen odpravil v mesto. Žal so vsi ostali fotografi udeležbo v zadnjem trenutku odpovedali, in tako sva z Gregorjem ostala sama. Glede na to, da je Gregor mojster IR fotografije, sva se odločila, da bova delala predvsem v tej smeri. Tukaj sem videl prednost Nikona D70 glede na mojega Canona 350D. On je fotografiral pri 2-3 sekundah, jaz sem potreboval čase okoli 20-25 sekund. Poleg tega so rezultati, ki jih v IR fotografiji daje Nikon D70 dosti bolj gledljivi kot Canonovi. Zaradi tega sam večkrat kombiniram HDR (High Dinamic Range) in IR (Infra Red) tehniko. Nekoliko več dela v Photo Shopu na koncu le poplačajo zanimivi posnetki.
Prva postojanka je bil Trg svobode. To je tam, kjer je sredi trga železna kugla. Odločila sva se narediti nekaj posnetkov frančiškanske cerkve in morda zajeti kakšno zanimivost s trga. Gregor se je fotografiji posvečal precej več kot jaz. Medtem, ko je fotografiral s svojim Nikonom D70, sem si jaz z zanimanjem ogledoval njegovega Nikona D200. Z batery gripom Nikon MB-200 in objektivom Sigma 70-200 f/2,8 HSM je to kar konkretna zadeva in po nekaj posnetkih sem ugotovil, da bi potreboval za takšen fotoaparat dodatne ure v fitnesu. Pa vendar sem poleg igračkanja z Gregorjevim aparatom posnel tudi nekaj posnetkov s svojim »malčkom«.
Kombinacija IR in HDR. Za IR žal nimam primernega širokokotnega objektiva, zato na fotografiji nisem mogel zajeti toliko mimoidočih, kot sem sprva želel.
V primerjavo dodajam fotografijo, ki je posledica le IR filtra.
Ko sva se naveličala fotografiranja cerkve iz rdečih ciglov, sva se prestavila v mestni park, kjer sva se utaborila pri prvem izmed ribnikov. Popoldansko sonce je dalo še ravno dovolj svetlobe, da sva ujela nekaj Infra Rdečih posnetkov. Če boste pogledali na Gregorjev Blog, boste lahko videli očitno razliko IR posnetkov, ki jih proizvede Nikon D70 in Canon 350D.
Kot zadnji posnetek dodajam še pogled skozi krošnjo drevesa, kje uveli listi še vedno vztrajajo, a jih bodo pri tako visokih temperaturah verjetno predčasno zamenjali novi.

četrtek, januar 11, 2007

Fotografiranje po italijansko

5. januar 2007.


Namesto da bi smučal, ali da bi me vsaj pošteno zeblo, sem se zgodaj zjutraj odpravil na fotografiranj pri za ta letni čas ekstremno previsokih temperaturah. Tokrat je bila moja naloga posneti nekaj portretnih fotografij. Za razliko od portretov, ki sem jih delal do sedaj, je bil tokrat moj model moškega spola. Da pa je bilo vse skupaj še bolj zanimivo, model praktično ni znal slovensko. Prišel je namreč iz italijanske prestolnice. Mislim da ni potrebno obešati na veliki zvon, da je moja italijanščina še precej slabša od njegove slovenščine. Zato je komunikacija potekala večinoma v angleškem jeziku. K sreči je modrooki Rimljan s seboj pripeljal punco (v bistvu je ona pripeljala njega), ki je bila pri snemanju v veliko pomoč. Tako pri komunikaciji kot tudi pri samem fotografiranju.

Na prvi lokaciji je zaradi nekoliko slabših svetlobnih pogojev nastalo le nekaj face shotov. Bliskavico Canon 430EX sem sicer imel s seboj, vendar sem se tokrat odločil, da je ne bom uporabljal razen če bo res nujno. K sreči sem delal s svetlobno precej dobrimi objektivi. Za face shote sem večinoma uporabljal kar svoj priljubljeni makro objektiv Sigma 105 f/2,8 EX. Ni sicer ravno portretni objektiv, vendar se kar solidno obnese tudi v tej fotografski panogi. Če odmislim nekoliko počasnejše ostrenje, je končni rezultat poplačan z odlično ostrino in lepim bokehom. Lep primer je prva fotografija.

Kljub močni nasprotni svetlobi, sem iz RAW datoteke uspel rešit sicer nizko kontrastno fotografijo in iz nje naredil upam da gledljiv portret.

Druga lokacija je bila svetlobno precej bolj prijazna. Za posnetke, kjer sem želel zajeti tudi nekaj ambijenta sem uporabil svojo nedavno pridobitev. Sigmo 28-70 f/2,8 EX, katere ostrina se sicer ne more primerjati s Sigmo 105 f/2,8 EX, a je za posnetke do 20x30 povsem zadovoljiva.

Za posnetke ostre kot britev pa je poskrbel Canon 50 f/1,8 II. RawShooter Premium 2006 je poskrbel za naknadno obdelavo. Pri nekaterih fotografijah sem se odločil za močno osvetlitev in nekoliko večje kontraste kot običajno. S tem sem hotel pozornost preusmeriti na oči.

Ozek pas DOF-a Canona 50 f/1,8 II @ f/2

Proti koncu fotografiranja z Riccardom, je na sceno stopila še njegova punca Mojca in naredili smo še nekaj »družinskih« portretov. Tudi Sigma 28-70 f/2,8 EX @ 63mm in f/3,2 je globinsko precej plitka.

Naravne svetlobe je pozno popoldan žal že primanjkovalo, zato smo se po teh posnetkih odločili, da za ta dan zaključimo.

Prej prijetnih 10 stopinj se je proti koncu dneva vsaj razpolovilo in na čisto zadnji fotografiji je vidno olajšanje po kar dolgem snemanju.

Kljub začetnemu strahu pred fotografiranjem moškega, sem na koncu vseeno dokaj zadovoljen s svojim delom. Tudi Riccardo kot model se je odlično odrezal, kar je moje delo zelo olajšalo. Naslednjič pa morda nadaljujemo s fotografiranjem v kakšnih toplejših krajih.